Ungdomar dödade bög – nu skyller polisen på bulgariska nationalister
BULGARIEN • I början av augusti misshandlades en bög till döds i den bulgariska staden Plovdiv. Trots att en grupp ungdomar redan åtalats för dödsmisshandeln har tre män med koppling till Blood & Honour pekats ut som ansvariga.
En rad attacker mot homosexuella i Plovdiv i Bulgarien kulminerade tidigare i sommar med att en bög i 30-årsåldern misshandlades till döds. Enligt uppgift ska han med hjälp av bögsexappen Grindr ha blivit lurad till en avskild plats kallad Ungdomskullen, där en grupp ungdomar väntade.
Nu rapporterar bulgarisk media att man utreder ifall tre Plovdivbor med koppling till Blood & Honour har något att göra med dödsmisshandeln. Ingen av de tre männen var på plats vid tillfället, men polisen har uttryckt att en av dem eventuellt känner en av de misstänkta gärningsmännen.
— Det är personer som är kopplade till varandra och känner varandra, och troligen cirkulerar en sådan ideologisk filosofi i deras umgängeskrets. Ni har alla sett på bilderna från brottet på Ungdomskullen som kommit ut i offentligheten att det i bakgrunden bland personerna där fanns en utspänd flagga, och ni vet vilken ideologi den står för, förklarade överkommissarie Vasil Kostadinov, chef för inrikesministeriets regionala direktorat i Plovdiv.
De utpekade Blood & Honour-medlemmarna har i ett separat ärende dessutom åtalats med luddiga anklagelser om ”uppvigling till diskriminering, hat och våld på grund av ras, nationellt ursprung eller sexuell läggning”.
Det är oklart exakt vad för typ av handling det rör sig om, men männen åtalades efter en razzia mot en klubblokal där man bland annat ska ha hittat nationalsocialistiska fanor, böcker, filmer och annat propagandamaterial. Under razzian grep polisen 18 personer, varav merparten fick släppas direkt.
— Några av de medlemmar som förhördes som vittnen uppgav att nynazistisk ideologi diskuterades där, intolerans mot olika människor, mot människor av en annan ras, en annan nationalitet eller personer med en annan sexuell läggning diskuterades, sade Neno Dimov, biträdande distriktsåklagare i Plovdiv, efter razzian.
Åklagarens utspel har fått kritik då ingen av dessa handlingar är olagliga i Bulgarien, samtidigt som Blood & Honour är en helt laglig organisation.
En av de åtalade, den utpekade Blood & Honour-ledaren Ivajlo Kolev, sitter fortsatt häktad. Åtalet har fått hård kritik av Kolevs advokat som krävt att åklagaren preciserar vilka brottsliga gärningar klienten misstänks ha begått.