Ungern och Serbien trotsar EU:s planer på att fasa ut rysk energi
EU • Ungern och Serbien planerar tillsammans med Ryssland att bygga en ny oljeledning för att kunna kringgå EU:s planer på att hela fasa ut rysk energi. Under 2024 hade Ungern det billigaste elpriset i hela EU.
Under veckan meddelade Ungerns utrikesminister Péter Szijjártó att man tagit fram en överenskommelse om att bygga en ny oljeledning tillsammans med Serbien och Ryssland. Detta sker samtidigt som EU nu helt försöker förbjuda användandet av bränslen från Ryssland, till 2027.
De olika bristfälliga besluten i Bryssel har satt Europa i en mycket svår situation på den internationella energimarknaden. I dag har energipriserna i Europa mångdubblats jämfört med resten av världen
Skriver Sjijjártó på Facebook
Ungern och Serbien har tidigare blockerat förslag i EU om att helt förbjuda rysk olja och gas, då det krävs att alla röstar för det enhälligt i och med det rör sig om sanktioner. Ett nytt förslag, REPowerEU, som går genom EU:s handels-och energilagstiftning innebär dock att det enbart krävs en kvalificerad majoritet (15 av 27 medlemsländer) för att det ska kunna röstas igenom och målet är uttryckligen att sluta använda ryska bränslen.
Fram till och med 2024 hade Ungern EU:s lägsta energipris på 5,28 kronor per kilowatt-timme. I Sverige, som låg på femteplats för den dyraste energin, kostade energin hela 17,99 kronor per kilowatt-timme.
Oljeledningen tros kunna vara i bruk så tidigt som 2027




