USA Organisationen Return to the land bygger ett litet samhälle för vita i Arkansas vilket judiska grupper reagerat starkt emot. Nybyggarna utsätts nu för en kampanj av trakasserier och befarar att de kommer bli stämda.

Eric Orwoll och Peter Csere grundade föreningen Return to the land 2023 med målet att bygga en gemenskap för vita i Arkansas, USA. Man vill värna sin kultur och sitt arv samt leva med personer som har en västerländsk bakgrund. Man upplever att samhället utvecklas på ett negativt sätt och att sammanhållningen och tryggheten minskar. Gruppen har köpt obebyggd mark och börjat förvandla den till ett hem för de få familjer som anslutit sig.

Organisationen började uppmärksammas i judiska grupper på Reddit och man uppfattade det som antisemitiskt och rasistiskt att man bara riktade sig till vita personer. Därför började man organisera en kampanj med trakasserier mot Return to the land där man kontaktar aktivistgrupper, media samt alla myndigheter som finns. Journalisten Hannah Feuer skrev artikeln Inga judar tillåtna för den stora judiska tidningen The Forward och den fick stor spridning. Anti-defamation league (ADL) uttalade sig i den och deltar nu i drevet.

— Jag har inga problem med att judar har egna samhällen för sitt eget folk. Faktum är att att de har många sådana platser världen över samt ett helt land som är till enbart för dem, säger Orwoll i en video han lagt upp på X.

Inga invändningar mot svarta nybyggare

I sin video hänvisar Orwoll till The Freedom Georgia Initiative som är ett likadant projekt som hans med skillnaden att det är svarta personer som bygger sitt eget samhälle. Artiklar som handlar om gruppen är odelat positiva och de anklagas inte för diskriminering för att de vill leva med sina egna. Man har fått in massor av pengar via insamlingar på nätet, har företag som stöttar dem och får finnas på alla sociala medier.

Orwoll ser kampanjen som ett angrepp på deras rätt att få umgås med vem de vill (right of free association), men också över rätten att få bestämma över sin egen mark och vem man delar den med. Det är troligt att man kommer bli stämda och han säger att utfallet skulle kunna bli prejudicerande gällande rätten att få ha vita samhällen. Men han är positiv och anser att man har bra förutsättningar för att lyckas om det skulle gå så långt.