Sändebudet: ”Trumps kamp mot antisemitism spårar ur”
2025-04-27 20:10
MÅNGKULTUREN. Amerikaner ombeds hålla ”låg profil” om de är i det farliga Köpenhamn.
Den lilla sjöjungfrun, en dansk bronsskulptur av Edvard Eriksen på Langelinie i Köpenhamn, som länge varit en symbol för staden.
USA:s ambassad i Danmark varnar sina landsmän för att vistas i Köpenhamn.
”Håll låg profil och var medveten om din omgivning”, skriver ambassaden.
Många turister i Köpenhamn kommer från USA. Men på grund av det upptrappade våldet i staden varnar USA amerikaner för att det kan vara farligt att åka dit.
Nyligen har flera dödsskjutningar förekommit och ett flertal byggnader har utsatts för sprängdåd.
Därför varnar USA amerikaner att alla tider på dygnet iaktta en höjd försiktighet om de befinner sig i områdena Nørrebro, Ishøj och Hundinge.
De ger också amerikaner förhållningsorder inför resor till Köpenhamn. De är:
I augusti uttryckte danska politiker en oro för att Köpenhamn skulle komma att få lika mycket problem med brottslighet, sprängningar och skottlossningar som Sverige har.
Under första halvåret drabbades Köpenhamn av åtta sprängdåd. Siffran för Sverige var då 96; idag en bra bit över 100 hittills i år.
Källa:
USA varnar sina turister för Köpenhamn: ”Håll låg profil”