VÄNSTEREXTREMISM Salka Sandén som länge varit aktiv inom vänsterextremism och bland annat varit med när AFA grundades fick jobb på en lågstadieskola. Karriären avbröts dock efter att hon misshandlat en nioårig elev på skolan. En tidigare vänsterextrem kollega från Expo dömdes också 2018 för att ha trakasserat en pojke bland annat med hot om misshandel.

Salka Sandén, tidigare framträdande inom den våldsamma vänsterextrema miljön, lyckades få jobb som lärarvikarie – trots en bakgrund kantad av politiskt motiverat våld, fängelsedomar och ett förflutet som medgrundare till terrorgruppen Antifascistisk aktions (AFA) svenska avdelning. I sin bok Deltagänget beskriver hon med ett visst mått av stolthet hur hon och andra aktivister systematiskt gav sig på politiska motståndare – ofta Sverigedemokrater – med järnrör och nävar som främsta verktyg.

I boken återges exempelvis hur en person blir nedslagen mitt i ett försök till försvarstal, varpå blodet beskrivs som något av ett dramaturgiskt klimax. Det är ingen tvekan om att Sandén är stolt över det politiska våld som hon varit del av – tvärtom låter det nästan som en meritlista.

Trots hennes bakgrund har hon fått förtroendet att undervisa barn i lågstadieåldern. Den kortvariga lärarkarriären tog dock slut när en nioårig elev enligt uppgift blev fysiskt angripen av Sandén. Pojken hade märken i ansiktet och berättade i ett barnförhör – som rätten senare bedömde som både trovärdigt och konsekvent – om vad som hänt. Sandén fick sparken, åtal väcktes, och i förra veckan föll domen i Svea hovrätt: Skyldig till misshandel.

Domen (Mål nr B 15367-24 i Svea hovrätt) blev villkorligt fängelsestraff och dagsböter. Sandén ska även betala 10 000 kronor i skadestånd till pojken. Hovrätten underströk att det särskilt allvarliga var att en vuxen person utövat våld mot ett barn i skolmiljö.

En välkänd bakgrund

Sandén är inte den första vänsterextrema profilen som ger sig på barn utan även Frida Sallander – tidigare researcher hos uthängningssajten Expo har sysslat med att trakassera barn. 2018 dömdes hon av Södertörns tingsrätt (mål nr B 13188-17) för att ha skickat hotfulla och grovt kränkande sms till en tolvårig pojke. Meddelandena, som Sallander inte förnekade, innehöll bland annat hot om misshandel och önskningar om att barnet skulle bli ”uthängd både på nätet och i verkliga livet” – kryddat med könsord och personlig förnedring.

Pojkens mamma, förståeligt chockad, svarade Sallander och uppmanade henne att söka psykiatrisk hjälp. Hon valde även att anmäla händelsen till polisen – vilket ledde till att tingsrätten fann Expomedarbetaren skyldig till olaga hot. Rätten lyfte särskilt fram pojkens låga ålder som en skärpande omständighet.

Det är inte heller första gången Sandén hamnat i domstol. Redan 1994 dömdes hon till fängelse efter ett upplopp på Södermalm, där stenar regnade mot poliser. Genom åren har hon demonstrerat tillsammans med grupper som AFA, Syndikalisterna, Syndikalistiska ungdomsförbundet och Allt åt Alla – alla delar av det så kallade “svarta blocket”, en sammanslutning som säkerhetspolisen och centrum för våldsbejakande extremism beskriver som ett hot mot ”det demokratiska samhället”.

Hennes före detta make, Daniel Wiklander, är en annan profil inom samma miljö – med förflutet som chefredaktör för Expo och skribent på Arbetaren.