Vera Oredsson om tankebrottsdomen: ”Låter mig inte avskräckas”
CENSUR • NS-veteranen Vera Oredsson dömdes nyligen till villkorlig dom för åsiktsbrottet hets mot folkgrupp. I en kommentar till Nordfront berättar hon mer om sina tankar om domen.
Under måndagen dömde Falu tingsrätt den 97-åriga Vera Oredsson till villkorlig dom för brottet hets mot folkgrupp. Som Nordfront då rapporterade dömdes hon för att ha skrivit påstått nedsättande om afrikaner och araber som en fara som ”förstör vår kultur med rasblandning, kriminalitet”. De kriminella tankarna publicerade hon som en kommentar till en artikel på Nordfront, där hon försökte förklara för Nato-förespråkare att det finns värre hot mot Sverige än Ryssland.
Enligt en artikel på Motståndsrörelsen.se är Vera Oredsson den äldsta någonsin att åtalas vid Falu tingsrätt. Med domen är hon troligtvis också den äldsta i hela Sverige att dömas för åsiktsbrott. I sin slutplädering vände sig chefsåklagaren Fredrik Skoglund direkt till 97-åriga Vera och förklarade att hon ”i framtiden borde hålla sina värderingar för sig själv”. Nu berättar hon mer om sina tankar kring domen och samhällsutvecklingen i allmänhet till Nordfront.
— Domen blev villkorlig. Jag låter mig inte avskräckas. Har under min femtioåriga politiska bana aldrig blivit dömd, förrän i nittioårsåldern. Det är häpnadsväckande hur yttrandefriheten, som det skryts om, har blivit mer och mer begränsad med nya lagar, säger hon.
När man åtalas i Sverige för hets mot folkgrupp har man enligt Vera svårt att få en rättvis prövning. Detta med tanke på lagens karaktär som en så kallade gummiparagraf.
— Den kan tolkas av olika tingsrätter med en nyckfullhet som är gränslös och förvirrande, säger hon.
Att lagen i sig är till för att förtrycka den inhemska befolkningen i Sverige råder det enligt Vera inget tvivel om.
— Det är en lag som man kommit på och som inte skyddar svenskar, utan istället invandrande raser som mer och mer ges bestämmanderätt över vårt indoktrinerade folk. På de senaste åren har även homolobbyn funnit ett eldorado i hets mot folkgrupp-paragrafen och nyttjar den med regeringens välvilja.
Men hets mot folkgrupp-lagen är bara toppen av ett isberg av åsiktsförtryck i Sverige, menar Vera som sett den politiska utvecklingen för systemkritiker på nära håll under decennier.
— De svenska patrioter som protesterar blir förföljda med påhittiga slagord som ”rasister” och ”nazister” för att skrämma de som misstror samhällsutvecklingen till tystnad, säger Vera och fortsätter:
— Nu undrar jag om förtrycket kommer att fortsätta öka tills det väcker ett raseri mot förstörelsen av vårt kära Sverige eller om vår patriotiska kamp blir meningslös och vårt land utplånas helt i framtiden.
Ser med oro på Sveriges utveckling de senaste decennierna
Globalismens allt hårdare klor över Sverige är oroande, menar Vera, som anser att landet knappt har någon suveränitet kvar. Hon tror att det vi ser nu kan vara det sista av landet Sverige som försvinner.
— I och med Nato-inträdet är vägen dit förberedd, av makter som tvingar ökade försvarsutgifter med ett krigshetsande som var helt främmande under tiden efter andra världskriget. Visst vill vi försvara vårt land, men det gäller den inre fienden först och främst som vill sätta munkavel på oss som protesterar mot alla vansinnigheter, avslutar hon.