Julotta vid Svirfronten
2025-12-16 09:00
2025-12-16 09:00
2025-12-15 22:40
2025-12-15 22:20
2025-12-15 19:30
2025-12-15 16:40
2025-12-15 12:55
2025-12-15 11:20
2025-12-15 09:00
2025-12-14 19:25
2025-12-14 19:00
2025-12-16 09:00
2025-12-05 10:00
2025-12-02 09:00
2025-11-25 09:00
2025-11-22 13:00
2025-11-20 09:00
2025-11-19 16:35
2025-11-19 11:10
2025-11-13 10:50
2025-11-11 09:00
2025-12-15 16:40
2025-12-13 20:20
2025-12-03 18:00
2025-11-13 10:50
2025-10-28 12:00
2025-10-25 21:40
2025-10-13 22:30
2025-10-11 18:30
2025-09-27 15:00
2025-09-20 11:00
2025-12-16 09:00
Dagens datum 16 december: Denna dag 1940 genomförde britterna, på order av Churchill, den första terrorbombningen med avsikt att uppnå maximal förödelse i de civila stadsdelarna av Mannheim.
Judiska världskongressen kan beskrivas både som en spindel i nätet av olika slags judiska organisationer och som det judiska folkets diplomatiska arm gentemot de samhällen där judar lever i världen. Grunduppdraget är lika enkelt som det är mångfacetterat: att överallt göra livet bättre för judar och möjliggöra ett rikt judiskt samhällsliv.
Världen idag
Tyskland har idag fler politiska fångar än Östtyskland hade ett år innan Berlinmurens fall. Dessa tankebrottslingar, vilka har dömts för hets mot folkgrupp, revisionism eller för återuppbyggandet av förbjudna partier, räknas inte som politiska fångar. Ansedda som nynazister, har de utestängts från det politiska spektrumet. Så för majoriteten av de unga har de blivit martyrer för det nationella uppvaknandet. Detta uppvaknande sker mitt framför våra ögon, men vi vägrar se det.
Horst Mahler
This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being thoroughly worn out before you are thrown on the scrap heap; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world does not devote itself to making you happy.
George Bernard Shaw
Dying societies accumulate laws like dying men accumulate remedies.
Nicolás Gómez Dávila
För att ta reda på vem som styr, ta då först reda på vilka du inte får kritisera.
Okänd
Imagine a society that subjects people to conditions that make them terribly unhappy, then gives them the drugs to take away their unhappiness. Science fiction? It is already happening to some extent in our own society… Instead of removing the conditions that make people depressed, modern society gives them antidepressant drugs. In effect, antidepressants are a means of modifying an individual’s internal state in such a way as to enable him to tolerate social conditions that he would otherwise find intolerable.
Theodore Kaczynski
Det är bättre att vara en soldats änka, än en ynkryggs hustru.
Shakespeare
Om ont du märker,
Den höges sång
säg, att ont det är,
och giv ej din fiende frid.
Om någon vill hämnas lönnmordet på Soleimani och vill göra det proportionellt – att vi slår ut en av deras nu när de slog ut en av våra – vem borde vi överväga att slå ut i USA? Tänk på det. Ska vi slå ut Spindelmannen eller SvampBob? De har inga hjältar. Vi har ett land inför oss med en stor befolkning och landmassa, men de har inga hjältar. Alla deras hjältar är serietidningsfigurer – de är alla fiktiva.
Shahab Moradi
Trolös är den, som ta farväl när fara nalkas.
Gimli, Sagan om ringen
Bonniers är fienden till allt liv och all kultur. De ska bekämpas.
Jan Guillou
I början av en förändring är patrioten sällsynt, modig, hatad och föraktad, men när hans sak röner framgång så ansluter sig den skygge, för då kostar det ingenting att vara patriot.
Mark Twain
Suprahumanism does not reproach Christianity for defending the weak who are unjustly oppressed. It reproaches Christianity for exalting weakness and viewing it as a sign of election and title of glory. It reproaches Christianity for not helping the weak to become strong. It is not a matter of opposing the strong against the weak, but rather of opposing a system that values strength against a system that values weakness
Daniel S. Forrest
Om du älskar vårt land är du nationell, och om du älskar vårt folk är du socialist.
Oswald Mosley
Pressen uppvärderar mediokra element och män som kan korrumperas, så att främlingen kan tillfredsställa sina intressen, och nedvärderar de moraliska människor som inte sjunker till att tjäna rumänfientlighetens intressen.
Corneliu Codreanu
Oavsett om den korrekta genomsnittliga IQ-nivån i det subsahariska Afrika ligger strax under 70 eller strax över 70 så tycker jag att det finns anledning att diskutera om vi ska ta in subsaharier i landet. Vad det är tänkt att de ska tillföra, vad är de bra till? Behöver vi fler människor som är duktiga på att hoppa, springa, spela trumma och rappa?
Henrik Agerhäll
Det hårdaste och mest våldsamma straffet borde drabba förrädarna först, sedan fienden. Om jag bara hade en enda kula och ställdes inför både en fiende och en förrädare, skulle förrädaren få den.
Corneliu Codreanu
I denna jord vilar våra fäder, och där skola vi en gång slumra vid deras sida. Denna jord hava de fuktat med sin svett, gött med sitt blod och på sistone närt med sitt stoft. Varje år sedan urminnes tid har svenska blodet här alstrat massor av människor, och alla hava de försvunnit i den svenska jorden. Vi som äro här församlade, till svenskjord skola vi en gång varda. Det är en sällsam tanke detta, att själva det bröd vi äta kan hava spirat i döde fäders mull. När vi tänkt den tanken till botten, så att vi i landets söner kunna se levande stycken av landets jord – då först förstå vi rätt den heliga lag, som bjuder oss att i alla öden försvara detta land…
Rudolf Kjellén, i Nationalitetsidén
Det är skam att sitta som vi har gjort och tempel åt andra hälva, men kasta stenar på egen port och tala ont om oss själva. Vi tröttnat att blöda för egen dolk, att hjärtat från huvudet skilja; vi vilja bliva ett enda folk, och vi äro och bli det vi vilja.
Verner von Heidenstam
Om vi tänker oss en somaliska med 70 i IQ och burka. Det är möjligt att det går att övertala henne att ta av sig burkan, om man tycker sånt är viktigt, men vad ska man göra åt IQ-nivån? Det är ju inte möjligt att genomföra hjärntransplantationer.
Henrik Agerhäll
SLOVAKIEN. Nyligen hölls parlamentsval i Slovakien där nationella partier gjorde bra ifrån sig. Det nationella partiet ”Folkets parti – Vårt Slovakien” fick drygt 8 procent och väljs därmed in i det slovakiska parlamentet för första gången.
Under lördagen hölls parlamentsval i Slovakien. Valet i Slovakien bekräftar det som de liberala kulturmarxisterna runt om i Europa fruktar allra mest, den nationella socialismens frammarsch.
Lördagens val i Slovakien visade tydligt detta då det nationella partiet ”Folkets parti – Vårt Slovakien” fick 8 procent av rösterna vilket ger dem 14 mandat i parlamentet. Ett annat parti som det också gick bra för var det ”högerextrema” Slovakiska nationalistpartiet.
Folkets parti – Vårt Slovakien är ett nationellt parti som vilar på en ”nationell, kristen och socialistisk” grund med målet att helt omforma den slovakiska republiken. Partiet, som leds av Marian Kotleba, vill bland annat göra Slovakien ”politiskt självständigt och ekonomiskt självförsörjande” genom att slå sig fri från den internationella storfinansen och EU.
På sin hemsida skriver man att partiet fortsätter det arv som en av landets nationalhjältar lämnade efter sig, nämligen Dr. Jozef Tiso som samarbetade med det nationalsocialistiska Tyskland under andra världskriget. Dr. Tiso var partiledare för det klerikala Slovakiska folkpartiet.
Källa:
Robert Fico loses majority in Slovakian election