Mexiko hotar Google efter namnbyte
2025-02-14 09:10
INRIKES. Det har brunnit i ett privatägt så kallat flyktingboende i Boden. Branden hade, enligt räddningstjänsten, ingen naturlig orsak.
Det var vid 03.30 under natten till onsdagen som ett automatiskt brandlarm kom in till räddningstjänsten i Boden. Man kunde sedan snabbt konstatera att branden hade startat i en städskrubb högst upp i byggnaden, tillika musikkårens före detta kasern, som byggts om till flyktingboende.
Trapphuset var kraftigt rökfyllt men de flesta hade tagit sig ut. Det fanns människor kvar i en boendedel men då den var avgränsad med en dörr utgjorde den en egen brandcell.
Några personer hade försökt släcka branden med brandsläckare och i samband med detta hade de andats in rök. Dessa undersöktes av ambulanspersonal på plats, men ingen behövde föras till sjukhus.
Malin Axroth, kommunikatör på polisens regionledningscentral , säger att räddningstjänsten inte hittat någon naturlig brandorsak. Anmälan är därför upprättad.
Källa:
Ingen naturlig orsak till branden