Veckans fråga: Kommer USA och Ryssland komma överens om Ukraina?
2025-02-17 23:10
2025-02-17 23:10
2025-02-17 22:00
2025-02-17 18:30
2025-02-17 14:00
2025-02-17 13:10
2025-02-17 12:00
2025-02-17 11:35
2025-02-17 09:10
2025-02-16 20:30
2025-02-16 17:40
Dagens datum 18 februari: Riksrådet Johan Gyllenstierna var en tidig förespråkare för ett starkt och enat Norden.
People who have built their entire identity around their sexual perversions will be the first to tell you that ethnic identity is illegitimate.
Keith Woods
En sann soldat kämpar inte för att han hatar vad som står framför honom, utan för att han älskar vad som finns bakom honom.
G.K. Chesterton
Legionen föredrar att stå enad även om den väljer fel väg. Om Legionen hamnar i helvetet, ska den fortfarande stå enad. Efter en framgångsrik erövring av helvetet, återvänder vi segerrikt.
Det spelar ingen roll om vi vinner, förlorar eller offrar våra liv. Huvudsaken är att vi gör det tillsammans som en enhet av järn.
Corneliu Codreanu
Om någon vill hämnas lönnmordet på Soleimani och vill göra det proportionellt – att vi slår ut en av deras nu när de slog ut en av våra – vem borde vi överväga att slå ut i USA? Tänk på det. Ska vi slå ut Spindelmannen eller SvampBob? De har inga hjältar. Vi har ett land inför oss med en stor befolkning och landmassa, men de har inga hjältar. Alla deras hjältar är serietidningsfigurer – de är alla fiktiva.
Shahab Moradi
Vi känner till att massan av vårt folk har blivit satta i ett lobotomerat, apatiskt tillstånd av blind lydnad och vi tänker inte längre delta i detta kollektiva rasliga självmord!
Robert J. Mathews
Du skall icke ligga hos en man såsom man ligger hos en kvinna; det är en styggelse.
Tredje Moseboken 18:22
To those who think that all this sounds like science fiction, we point out that yesterday’s science fiction is today’s fact. The Industrial Revolution has radically altered man’s environment and way of life, and it is only to be expected that as technology is increasingly applied to the human body and mind, man himself will be altered as radically as his environment and way of life have been.
Theodore Kaczynski
It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong.
Voltaire
Det är skam att sitta som vi har gjort och tempel åt andra hälva, men kasta stenar på egen port och tala ont om oss själva. Vi tröttnat att blöda för egen dolk, att hjärtat från huvudet skilja; vi vilja bliva ett enda folk, och vi äro och bli det vi vilja.
Verner von Heidenstam
Fäderneslandet skall en dag bli på det här viset: Vi är inte alla jämlika, men vi är alla bröder.
Joseph Goebbels
Intet är jag, men min ras och min rot och min stam äro allt.
Bertel Gripenberg
Skulle det bli ett omskärelseförbud i Sverige så är det i mina ögon värre än ett terrorattentat.
Petra Kahn Nord, judisk lobbyist
Tro försätter berg, men endast kunskap flyttar dem till rätt plats.
Joseph Goebbels
Liberalism är moralisk syfilis.
Jonathan Bowden
Problemet med citat från nätet är svårigheten att bekräfta deras äkthet.
Sokrates
Vill man inte ha stryk måste man träna mer.
Marcus Hansson
I mean when the war was over they said it was 12 million. Then it was six. Now it’s four. I mean it’s that kind of numbers game.
Mel Gibson
Om ont du märker,
Den höges sång
säg, att ont det är,
och giv ej din fiende frid.
Vi besegrade fel fiende.
George S. Patton, Berlin 1945
En man göre inte vad han vill, utan vad han bör.
Gustav Vasa
MÅNGKULTUREN. Så kallade flyktingar hungerstrejkar i Åstorp i protest mot ovissheten med coronakrisen.
Ett tjugotal så kallade flyktingar hungerstrejkar sedan över en vecka på Migrationsverkets förvar i Åstorp utanför Helsingborg.
”Flyktingarna” hungerstrejkar i protest mot ovissheten i och med att de sitter inlåsta på obestämd tid, vilket beror på coronautbrottet som försenar alla processer.
Coronautbrottet har gjort det svårare för gränspolisen att genomföra utvisningar och avvisningar. Därför genomförs bara hälften så många som normalt.
— Vi kan inte leva här. Det är som ett fängelse, säger ”flyktingen” Esmat Rezai till Helsingborgs Dagblad.
Rezai väntar på utvisning till Afghanistan. I väntan på utvisning vill han släppas fri i samhället och istället sättas ”under uppsikt” med anmälningsplikt hos polisen.