SD stoppar höjt barnbidrag
2025-03-27 18:30
HUMOR. Här kommer det tragikomiska bildreportaget som skildrar motdemonstranterna från första maj i Borlänge. Bildtexterna kan innehålla spår av ironi och öppet hånande av skitvänstern.
Alla bilder i artikeln är klickbara.
Kvinnliga könsorgan och pridevimplar rensades bort dagen innan första maj under en rekognosering i Liljeqvistska parken.
Den nationalsocialistiska demonstrationen fick nästan ställas in när det kraftfulla motståndet uppenbarade sig.
”Antirasisternas” arbetshypotes efter första maj är att de här två vita rasisternas ”kulturella appropriering” av icke-vit kultur skrämde bort ”rasifierade” människor från att delta i de antirasistiska vita medelklassungarnas motdemonstration.
Hur mycket otur kan man ha på en dag? Att vakna upp med så här svår nackspärr en dag då man hade tänkt ge sig ut på gatorna och stoppa fascist-rasist-nazisterna. Bättre lycka nästa gång!
Fler unga arga män, kvinnor och hens anslöt till motdemonstrationen vid den rätta samlingsplatsen. Mannen till vänster har uppfunnit en ny frisyr som Nordfront döpt till ”mikrofon-frisyren”. Hen till höger började nästan grina av indignation när polishästar red på motdemonstranterna inne i en park då kommunistungdomarna försökte genskjuta demonstrationen i hopp om att kunna blockera demonstrationsvägen.
Polishästar rider chock mot kommunisterna som kubbar genom parken. Tyvärr grisnitade polishästarna framför de kommunistiska mötesstörarna istället för att rida rakt över dem, men det såg lovande ut ett tag och vissa kommunister fick kanske användning av blöjorna de köpt in (mer om det nedan).
De feministiska stormstyrkornas avancemang kom av sig när polishästarna red in i parken. Om de inte vore för polissvinen så hade feministerna gjort slarvsylta av de 350 nationalsocialistiska demonstranterna.
”Jag ser att vissa av er har skyddsvästar på er, jag är också utrustad för kamp – fast på vänstervis…” — Skitvänstern
VPK-”ledaren” och den misslyckade antifascisten Elias Lodin från Ludvika – a.k.a. ”The Sad Clown” och ”Bajsmannen”.
Expoiter konspirerar. ”Vore det inte bra om en n***rkvinna ställde sig framför tåget och heilade? Hade inte det sett bra ut på bild? Jag tror jag ska styra upp en sån bild.”
Den ”fascistiska polisen” skyddar de ”antifascistiska” mötesstörarna från upprörda demonstranter som antingen vill att polisen gör sitt jobb eller låter demonstranterna göra det åt polisen.
Motdemonstranter utanför Liljeqvistska parken där Motståndsrörelsen håller tal. De här bilderna är extra högupplösta för att göra det enklare att känna igen de skränande yttrandefrihetshatarna.
”Det var som i Auschwitz!”
Leman lommar iväg med näsan i marken. Notera kravallhjälmen han bär med sig, han liksom flera andra Expo-journalister räknade med stenkastning – men vänstern gjorde dem besvikna idag.
”Sieg Heil! Slå mig igen! Jag har fortfarande tre hjärnceller kvar.” — Rasmus Acking
Information till Nordfront gör gällande att personen på bilden vikarierar som gloryhole på den lokala bögklubben.
Om du förekommer på bild i artikeln och beter dig dålig kan du posta en kommentar i eget namn i kommentarsfältet nedan, så kan folk skratta åt dig.