Scania avfärdar rykten om köp av Northvolt
2025-04-28 21:35
2025-04-28 21:35
2025-04-28 21:20
2025-04-28 21:05
2025-04-28 20:05
2025-04-28 19:00
2025-04-28 18:00
2025-04-28 16:45
2025-04-28 13:00
2025-04-28 12:15
2025-04-28 11:00
29 april 1758 • Denna dag föddes krigshjälten Georg Carl von Döbeln på Torpa gård, Segerstads socken i Västergötland.
Vad vore jag då för en värdelös människa om jag istället tigit, och trots att jag känner till detta, suttit kvar i fåtöljen och väntat på att sanningen någon gång skulle komma ut i ljuset?
Horst Mahler
Alla vill att yxan skall gå men ingen vill hålla i skaftet.
Gustav Vasa
Det är skam att sitta som vi har gjort och tempel åt andra hälva, men kasta stenar på egen port och tala ont om oss själva. Vi tröttnat att blöda för egen dolk, att hjärtat från huvudet skilja; vi vilja bliva ett enda folk, och vi äro och bli det vi vilja.
Verner von Heidenstam
Because I found modern life absolutely unacceptable, I grew increasingly hopeless until, at the age of 24, I arrived at a kind of crisis: I felt so miserable that I didn’t care whether I lived or died. But when I reached that point, a sudden change took place: I realized that if I didn’t care whether I lived or died, then I didn’t need to fear the consequences of anything I might do. Therefore I could do anything I wanted. I was free! That was the great turning-point in my life because it was then that I acquired courage, which has remained with me ever since. It was at that time, too, that I became certain that I would soon go to live in the wild, no matter what the consequences.
Ted Kaczynski
The two psychological tendencies that underlie modern leftism we call feelings of inferiority and oversocialization. Feelings of inferiority are characteristic of modern leftism as a whole, while oversocialization is characteristic only of a certain segment of modern leftism; but this segment is highly influential.
Theodore Kaczynski
I början av en förändring är patrioten sällsynt, modig, hatad och föraktad, men när hans sak röner framgång så ansluter sig den skygge, för då kostar det ingenting att vara patriot.
Mark Twain
Judiska världskongressen kan beskrivas både som en spindel i nätet av olika slags judiska organisationer och som det judiska folkets diplomatiska arm gentemot de samhällen där judar lever i världen. Grunduppdraget är lika enkelt som det är mångfacetterat: att överallt göra livet bättre för judar och möjliggöra ett rikt judiskt samhällsliv.
Världen idag
Dying societies accumulate laws like dying men accumulate remedies.
Nicolás Gómez Dávila
On a long enough time line, the survival rate for everyone drops to zero.
Fight Club
Svenskar är vita!
Christoffer Dulny
Falska ord är inte bara onda i sig själva, de infekterar även själen med ondska.
Sokrates
Ovis man tror sig alltid skola leva, om för vapenskifte han sig vaktar, men ålderdomen giver honom ingen frid, fast honom spjuten spara.
Den höges sång
That’s not an anti-semitic statement. The idea that Jewish people are not into money, is ridiculous. It’s like saying Italians aren’t into pizza, it’s fucking stupid.
Joe Rogan
Hitler will emerge from the hatred that surrounds him now as one of the most significant figures who ever lived.
John F Kennedy
Kort är hammarens skaft hos den segrande Tor, blott en aln lång är svärdet hos Frej. Det är nog; har du mod, gå din fiende när, och för kort är din klinga då ej.
Esaias Tegnér
There are no truces in cultural warfare. The law of cultural life is either occupy your own cultural territory or have it occupied by alien forces.
E. Michael Jones
Bankväsendet är farligare än stående arméer.
Thomas Jefferson
It’s only after we’ve lost everything that we are free to do anything.
Fight Club
I denna jord vilar våra fäder, och där skola vi en gång slumra vid deras sida. Denna jord hava de fuktat med sin svett, gött med sitt blod och på sistone närt med sitt stoft. Varje år sedan urminnes tid har svenska blodet här alstrat massor av människor, och alla hava de försvunnit i den svenska jorden. Vi som äro här församlade, till svenskjord skola vi en gång varda. Det är en sällsam tanke detta, att själva det bröd vi äta kan hava spirat i döde fäders mull. När vi tänkt den tanken till botten, så att vi i landets söner kunna se levande stycken av landets jord – då först förstå vi rätt den heliga lag, som bjuder oss att i alla öden försvara detta land…
Rudolf Kjellén, i Nationalitetsidén
Om två lika meriterade personer söker jobb på en arbetsplats med få invandrare ska den som heter Mohammed få jobbet. Det ska räknas som ett plus att ha en annan etnisk bakgrund än den svenska.
Mona Sahlin
USA. Den brittiska tidningen Daily Mail har fått tag i läckta filmer från polisens kroppskameror. Filmen visar upp när polismännen försöker arrestera den narkotikapåverkade George Floyd.
Filmen har nu läckt ut till allmänheten, två månader efter den aktuella händelsen. Filmen visar upp en stressad George Floyd som trots polisernas lugna beteende fortsätter att agera irrationellt. I filmen kan man se att Floyd har svårt att följa polismännens direktiv när han sitter i bilen som han blev stoppad i. De judiskt ägda och kontrollerade medierna i USA piskade upp en hatstämning mot vita efter det att Floyd dog i polisingripandet, något som ledde till raskravaller, dessa fortsätter än idag.
Judar och judaiserade vita, svarta startade upp flera olika BLM demonstrationer i flera städer i Europa för att göra politik av George Floyds dödsfall. Attackerna riktades främst mot vita och vitas ”rasistiska” samhälle trots att två av de polismän som var inblandade i arresteringen inte var vita. Derek Chauvin som satt med sitt knä på George Floyds nacke var gift med en östasiatisk kvinna.
Det sociala grupptrycket har gjort att mindre rakryggade vita har gått ned på knä för att visa solidaritet mot den marxistiska organisationen BLM. I dagarna gick hockeymålvakten Robin Lehner ned på knä medan många av hans lagkamrater valde att inte göra det.